MEB’den Sosyal Bilimler Liseleri’ne ‘Atatürk Kitaplığı’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan Eğitimde İş Birliği Protokolü kapsamında 68 ildeki 92 sosyal bilimler lisesinde “Atatürk Kitaplığı” kurulacak.

ANKARA (İGFA) – Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bahçelievler Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesinde düzenlenen imza töreninde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yeni bir iş birliğine başlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile turizm alanında ülkenin ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesiyle ilgili çalışma yürüttüklerini belirten Bakan Özer, iki yıldır 81 ilde söz konusu çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.

Protokol kapsamında, Türkiye genelinde 68 ildeki 92 sosyal bilimler lisesinde “Atatürk Kitaplığı” kurulacağını dile getiren Bakan Özer, burada Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yayınlarından en az 1000 kitabın olduğu kitaplığı tüm kütüphanelere kazandıracaklarını söyledi. “29 Ekim 2023 tarihinde bu 92 sosyal bilimler lisesinin kütüphanesini tamamlamayı hedefliyoruz” diyen Bakan Özer,  “Sayın Bakan’ım bence bu projeyi biraz daha genişletelim. Bizim 92 sosyal bilimler lisemiz var ama bununla beraber 9 bin 145 lisemiz var. Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi bu okullarımızın tüm kütüphanelerinde de sizlerin bu yayınlarından 1000 kitaplık ‘Atatürk Kitaplığı’nı kurabilirsek ve bunu da 29 Ekim’e yetiştirebilirsek devasa bir proje gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Türkiye’de son 20 yılda eğitim alanında devasa dönüşümler gerçekleştiğine işaret eden Özer, “Gelişmiş ülkelerin 1950’li yıllarda eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarını yüzde 100’lere ulaştırdıkları bir dönüşümü Türkiye’miz maalesef 70 yıl gecikmeyle, 2000’li yıllarda yaşadı” diye konuştu.

Millî Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirilen iş birliği protokolünün önemine dikkati çeken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 68 ilde toplam 92 sosyal bilimler lisesinde gençleri bilimsel olarak hazırlanan eserlerin rehberliğinde Atatürk ve tarihle buluşturmaya başlayacaklarını ve bu liselerde Atatürk Kitaplığı kuracaklarını söyledi. Bakan Ersoy, “Başlattığımız bu proje cumhuriyetimizin 100.  yılında, 29 Ekim 2023’te, inşallah tamamlanmış olacak. Proje kapsamında akademisyenleri öğrencilerle buluşturmayı da planlıyoruz. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için tecrübe ve birikim paylaşımını çok değerli buluyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından protokolü imzalayan Millî Eğitim Bakanı Özer ile Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, okul binasında kurulan kütüphanenin açılış kurdelesini kesti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir