Adıyaman Online Haber

Yalova Gökçe Barajı’ndan sevindirici haber

Yalova Gökçe Barajı’ndan sevindirici haber
22 Aralık 2021 - 8:24

Yalova için önemli bir su varlığı olan Gökçe Barajı’nın korunması adına alınan kararlar tüm yöre halkını sevindirdi. YALOVA (İGFA)- 2009 yılından bu yana Gökçe Barajı ve su toplama havzası ile Yalovalıların..

Yalova için önemli bir su varlığı olan Gökçe Barajı’nın korunması adına alınan kararlar tüm yöre halkını sevindirdi.

YALOVA (İGFA)- 2009 yılından bu yana Gökçe Barajı ve su toplama havzası ile Yalovalıların su hakkının korunması üzerine hukuki çalışmalar yürüten TEMA Vakfı’nın, Termal ilçesi ve Termal Turizm Merkezi’ne yönelik hazırlanan çeşitli ölçeklerdeki planlara itirazları yargı tarafından haklı bulundu.

 2019 yılında onaylanan 1/50.000 ölçekli Termal Turizm Merkezi Çevre Düzeni Planı, Gökçe Barajı Havzası için tehdit oluşturacak ve yapılaşmanın artmasına neden olacaktı. TEMA Vakfı bu planı Yalovalıların su hakkını korumak için yargıya taşıdı. Yapılan itirazlar yargı tarafından haklı görüldü ve planın Gökçe Barajı Havzası’ndaki suyun miktarı ve kalitesini etkileyecek olan plan bölümleri iptal edildi. Buna göre; havzanın kısa ve orta mesafeli koruma alanlarında yapılaşmanın artmasına neden olan kararlar ile orman alanlarında turizm bölgesi yapılmasına yönelik kararlar iptal edilmiş oldu.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “İklim değişikliği etkilerinin her geçen gün daha fazla yaşandığı günümüzde, su varlıklarının korunması daha da önem kazanıyor. Özellikle içme suyu temin edilen barajlarda depolanan suyun miktarı ve kalitesini olumsuz etkileyen uygulamalardan kaçınmak gerekiyor. Planlanan turizm yatırımları, varlığını ve potansiyelini borçlu olduğu doğal su ve orman varlığına zarar vermemeli, aksine koruyucu olmalıdır. Hem turizm yatırımlarının desteklenmesi hem de insanların temiz su ihtiyaçlarının karşılanması, orman ve su arasındaki ekolojik döngüleri tanıyıp koruyan bir planlama ile mümkün olabilir” dedi. 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Hızlı, doğru, tarafsız habercilik anlayışıyla güvenirliğin ve saygınlığın adresi AdiyamanHaberleri.com

    Bizi Instagram hesabından takip etmeyi unutmayın..
    hack forum warez webmaster forumu hack haber hack forum hack forum