Adıyaman Online Haber

Kamuda sağlık emekçilerini ilgilendiren karar… Danıştay ayrımcılığa ‘dur’ dedi

Kamuda sağlık emekçilerini ilgilendiren karar… Danıştay ayrımcılığa ‘dur’ dedi
22 Aralık 2021 - 8:13

Danıştay’dan milyonlarca kamu emekçisini doğrudan ilgilendiren bir karar geldi. Toplu sözleşme ikramiyesi için getirilen “yüzde 1 üye şartı”nın yürütmesi durduruldu. İSTANBUL (İGFA) – Toplu sözleşme görüşmelerinde üç ayda bir ödenen..

Danıştay’dan milyonlarca kamu emekçisini doğrudan ilgilendiren bir karar geldi. Toplu sözleşme ikramiyesi için getirilen “yüzde 1 üye şartı”nın yürütmesi durduruldu.

İSTANBUL (İGFA) – Toplu sözleşme görüşmelerinde üç ayda bir ödenen sendika primi 135 TL’den 400 TL’ye çıkarılmış ve 400 TL toplu sözleşme ikramiyesinin yüzde 1’i temsil etmeyen sendikaların üyelerine verilmemesi kararlaştırılmıştı.

Üye sayısı az ve muhalif sendikaları ‘toplu sözleşme ikramiyesinden’ mahrum bırakan toplu sözleşmeye karşı ayrıca 15 sağlık sendikası ‘Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmet Sendikaları Platformu’nu kurmuş ve bağımsız sendikaların sindirilmemesi için bir araya gelmişlerdi. 

Platform bileşenlerinden Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken, “Platform olarak Dünya Çalışma Örgütü’ne (ILO) başvuru yaparak ayrıca  Danıştay’da ise dava sürecini başlatmıştık. 8 konfederasyon, 192 sendika hukuk mücadelesinde güçlerini birleştirdi. Açılan davalardan birinin bugün gerekçeli kararı açıklandı ve Danıştay yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bu davanın kazananı milyonlarca kamu emekçisidir” açıklamasında bulundu.

DANIŞTAY AYRIMCILIĞA ‘DUR’ DEDİ

Genel Başkan Akarken, Memur-Sen ve Kamu-Sen, 6. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinde 2009’daki Anayasa Mahkemesi kararı, sendikalar kanunu ve uluslararası sözleşmelere aykırı bir karara imza attıklarını belirterek, “Danıştay bu hukuk dışı, ayrımcı karara göz yummadı ve adaletin gereğini yaptı. Bu karar ile haklılığımız imza altına alınmıştır. Danıştay 12. Dairesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına istinaf yolu açık olarak bu kararı vermiş ve karar heyetin oy birliği ile alınmıştır” dedi.

En ufak haksızlığa dahi göz yummayacaklarının altını çizen SAHİM-SEN Genel Başkanı Akarken, “Sarı sendikaların yöneticileri emekçilerden aldıkları aidatlar ile on binlerce lira maaş alıyor ve onların haklarını çiğniyor. Ayrımcılığın önünü açarken hukuk kurallarını ezmekten ve insan haklarına aykırı davranmaktan geri durmuyorlar. Bizler emeğin gerçek yüzüyüz ve emekçiler için var gücümüzle mücadele edeceğiz” diye konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hızlı, doğru, tarafsız habercilik anlayışıyla güvenirliğin ve saygınlığın adresi AdiyamanHaberleri.com

Bizi Instagram hesabından takip etmeyi unutmayın..
hack forum warez webmaster forumu hack haber hack forum hack forum