Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akaryakıttaki artışı yakından takip ediyoruz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektrikte ve doğal gazda sübvanseler ile vatandaşı korumayı sürdürdüklerini belirterek, “Akaryakıttaki artışı da yakından takip ediyoruz” dedi.

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup toplantısında konuşuyor.

Son grup toplantısının yapıldığı 12 Ocak’tan bu yana TBMM Genel Kurulu’nda 31 adet kanun teklifinin yasalaştığını kaydeden Erdoğan, bu tekliflerin 27’si uluslararası sözleşme olduğunu belirtirken, diğerlerinin de Nükleer Düzenleme Kanunu, Öğretmenlik Meslek Kanunu, Vergi Usul ve Kurumlar Vergisi Kanunlarında Değişiklik, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile bazı kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede yapılan değişiklikler olduğunu söyledi.

“Karşımızda bırakın milleti kendine bile hayrı olmayan bir CHP var” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi bu CHP bir 28 Şubat İttifakı kurdu. 28 Şubat İttifakı’nın karşı çıktığı hususlara bakınca, Türkiye’nin küresel kazanımlarından vazgeçeceklerini anlıyoruz” diye konuştu.

Enflasyonun küresel bir sorun olduğunu kaydeden Erdoğan, savaşın emtia fiyatlarını yükseltmesinin enflasyonun etkilediğini söyledi. Erdoğan, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilim Türkiye’de de enflasyonu olumsuz yönde etkilediğini ifade etti.

Gıda fiyatlarındaki dalgalanmayı mercek altına aldıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gereken müdahaleleri yaptıklarını söyledi. Erdoğan, “Her konuda vatandaşlarımızın lehine yapılabilecek ne varsa hayata geçireceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

KDV’nin sadeleştirilmesi kapsamında başlatılan çalışmanın ilk adımını attıklarını ve bu kapsamda tüm bakliyat ürünleri, temel gıda maddeleri, sebze ile meyve, kuruyemiş, baharat, bebek maması gibi ürünlerde KDV oranını yüzde 1’e indirdiklerini kaydeden Erdoğan, “Meskenlerde ve tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV’sini de yüzde 18’den yüzde 8’e düşürdük. Ticarethanelerde kullanılan elektrik için kademe uygulaması başlattık ve aylık 900 kilovatsaate kadar kullanıma yüzde 25 indirim yaptık. Bu indirimlerin tüketiciye yansıtılıp yansıtılmadığını yakından takip ediyoruz. Önümüzdeki dönemde de arz güvenliği ve fiyat istikrarı için her türlü tedbiri almayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir