İzmir Aliağa’da Nisan ayı kitapları okuyucuyla buluştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aliağa Belediyesi’nin “Oku, Okut” projesi kapsamında sürdürdüğü her ay bir kitap kampanyası kapsamında Nisan Ayı’nda iki kitap okuyucuyla buluşacak.

İZMİR (İGFA)- Aliağa Belediyesi’nin katkılarıyla araştırmacı yazar Cevat Yıldırım tarafından hazırlanan ve Aliağa Kent Kitaplığı dizisinin ikinci eseri olan ‘Aliağa Çevresi ile Birlikte, Güzelhisar’ın  düzeltilmiş üçüncü baskısı 2018 yılının şubat ayında tarih severlerle buluştu.
432 sayfalık dev eserde 1320’den 1864 yılına kadar Saruhanoğullarına ve Osmanlı Devleti’ne 500 yıldan fazla kazalık yapmış Güzelhisar’ın 20. Yüzyıl sonunda hızla gelişimini, yörenin coğrafyası anlatılıyor. Kitapta,  tarih öncesinden Osmanlı’ya ve Cumhuriyet’e kadar olan zaman dilimi içinde kurulan devletler ile kentler, bunların toplumsal yaşamları ve ekonomisini, yöre folkloru gibi tüm yaşamın kesitleri de dile getiriliyor.

 TARİH SEVERLERİN BAŞUCU KİTABI

‘Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar’ kitabı ise tarih severlerin başucu olarak akademi dünyasının kaynak kitabı olarak dikkat çekiyor. 215 sayfalık eseri, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Hilal Ortaç tarafından kaleme alındı. Başbakanlık Osmanlı Arşivi ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Arşivlerinden yararlanılarak hazırlanan kitapta, Güzelhisar’ın dolayısıyla da Aliağa’nın, 16. Yüzyıldaki ekonomik ve sosyal yaşamı tapu tahrir defterleri ile ortaya konuldu.

Nisan ayının kitaplarınin Aliağa Belediyesi Merkez Hizmet Binası zemin katında faaliyet gösteren Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden ücretsiz olarak temin edilebileceği kaydedildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adıyamanla ilgili haberleri bildirim olarak almak ister misin?
Dismiss
Allow Notifications