ABD Büyükelçisi Garber: “Küresel sağlık ve iklim değişikliği önceliğimizdir”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Lefkoşa Büyükelçisi Judith G. Garber, Yakın Doğu Üniversitesi’nin düzenlediği seminerde, Joe Biden yönetiminin dış politika önceliklerini açıkladı.

KKTC (İGFA) – Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Lefkoşa Büyükelçisi Judith G. Garber, Yakın Doğu Enstitüsü, NEU American Corner ve Yakın Doğu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi iş birliğinde 2020-2021 akademik yılı boyunca düzenlenecek çevrimiçi seminer dizisinin ilkinde, akademisyen ve öğrencilerle bir araya geldi. 

“KÜRESEL SAĞLIK, EKONOMİK DURGUNLUK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ÖNCELİKLERİMİZ”

Kıbrıs Sorunu, Akdeniz, COVID-19 salgını, Rusya, Çin, iklim değişikliği ve diğer dış politika konularının ele alındığı etkinlikte konuşan Büyükelçi Garber, küresel anlamda diplomasiyi teşvik ettiklerini belirterek, Başkan Biden’ın insan hakları ve demokrasiyi ABD dış politikasının merkezine aldığını dile getirdi. Biden yönetiminin dış politika önceliklerinden birinin COVID-19 salgını ile mücadele ve küresel sağlık güvenliği olduğunu anlatan Garber, küresel ekonomik durgunluğu tersine çevirmenin, demokrasiyi yeniden kuvvetlendirme ve ayrıca iklim değişikliği ile mücadele alanında yapılan çalışmaların da öncelikleri arasında olduğunu söyledi.

Büyükelçi Garber, Nisan ayı sonunda yapılacak gayriresmi 5+BM Kıbrıs toplantısı ilgili de açıklamalarda bulundu. ABD için esas olanın, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin, BM gözetiminde ve Güvenlik Konseyi kararları zemininde, Kıbrıslılar tarafından yürütülmesi olduğunu vurgulayan ABD Lefkoşa Büyükelçisi Judith G. Garber, 5+BM toplantısını, resmi müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik “kritik önem taşıyan bir adım” olarak nitelendirdi. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir