SERTİFİKALI TOHUMUN MERKEZİ ADIYAMAN’DAN YURT DIŞINA YERLİ VE MİLLİ TOHUM İHRACATI…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de yerli sertifikalı tohumun “Merkez Üssü” olma yolunda hızla ilerleyen Adıyaman’dan birçok ülkeye yerli ve milli tohum ihraç ediliyor.

Çiftçilerin yüksek verim elde etmesi amacıyla Adıyaman merkeze bağlı Eski Hısnı Mansur Köyünde Olgunlar Tohumculuk tarafından AR-GE tesislerinde üretilen sertifikalı yerli ve milli tohumlar, Türkiye’deki iç piyasanın yanı sıra yurt dışına da ihraç ediyor.
Vali Mahmut Çuhadar, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Can Erdoğan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sami Işık ve Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas’la birlikte merkeze bağlı Eski Hısnı Mansur Köyünde Olgunlar Tohumculuk tarafından Adıyaman’ın tarihi ören yerlerinden Perre ve Cendere ismiyle üretimini yaptıkları Türkiye’deki iç piyasanın yanı sıra yurt dışına da ihraç edilen sertifikalı tohumun AR/GE tesisleri ile üretim alanlarını inceledi.
Adıyaman’ın sahip olduğu iklim ve toprak yapısıyla hububat üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Vali Mahmut Çuhadar, “Bugün Eski Hısnı Mansur Köyümüzde Olgunlar Tohumculuk tarafından AR-GE tesislerinde üretilen sertifikalı yerli ve milli tohumların üretiminin yapıldığı arazilerde incelemelerde bulunduk. Burası 15 hektarlık bir araziye sahip olup, yaklaşık 1150 çeşit Arpa, Buğday, Mercimek ve Nohut deneme üretiminin yapıldığı bir alan. Bu alanda en son yapılan çalışmalarla kuraklığa dayanıklı Arpa ve Buğday yetiştiriliyor. Türkiye’deki tohum ihtiyacının % 5’ni ilimiz Adıyaman karşılamaktadır. Bu oran nohutta %30’lara kadar çıkmaktadır. Bu işe gönül ve emek veren Olgunlar Tohumculuğa teşekkür ediyorum. Yeni sezonda hububat hasadına başlayan tüm çiftçilerimize de bereketli ve bol kazançlı geçecek bir hasat mevsimi diliyorum”dedi.
Yerli ve milli tohum üretiminin ne kadar önemli olduğunun özellikle pandemi döneminde daha çok önem arz ettiğini belirten Belediye Başkanı Süleyman Kılınç ise, “Bugün burada Olgunlar Tohumculuğun büyük emekler vererek ürettiği yerli ve milli tohum üretim alanlarını inceleme fırsatı bulduk. Son yıllarda hem gıdanın hem de susuzluğun ve kuraklığın ne kadar önemli olduğunu gördük. Burada da kuraklığa dayanıklı tohumculuğun adımları atılmış. Yerli ve milli tohum üretimi yapan Olgunlar Tohumculuğa teşekkür ediyorum”dedi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir