Sakarya’da kapalı işletmeler için birlik oldular

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) ve Ekonomi Tabanlı Sivil Toplum Kuruluşları COvid-19 vaka sayıları ve kapalı işyerlerinin mevcut durumu ile ilgili olarak Siyasi Partilerin il Başkanlarını ziyaret ettiler.

SAKARYA (İGFA)- Söz konusu ziyaretlerde konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ 1 Mart itibariyle pandemi tedbirlerinin iller bazında uygulanması ve şehirlerin renk skalasına göre esnekliğinin belirlenmesinin ardından yaşanan süreç ile ilgili hatırlatmada bulundu. “Kademeli normalleşme süreci kapsamında Sakarya olarak, turuncu seviyeye gelen ilimiz için beklenen normalleşme kriterleri başlamadı” diyen Altuğ, “Biz bunu halk sağlığının korunması anlamında anlayabiliriz. Ancak turuncu seviyedeyken vaka sayısı artan illerimizin kırmıza dönmelerine rağmen hala kafe restoran başta olmak üzere işletmelerin açık kalması ve normalleşmeye devam ediyor olmalarına bir anlam veremiyoruz. Hizmet sektörü ilimiz ekonomisinin önemli bir kısmını karşılamaktadır. Ve aylardır kapalı olan işletmelerin bir kısmı bir daha faaliyetine dönemeyecek noktaya gelmiştir. Bu süreçten sonra da devlet desteklerinin devam ederek bu işletmelerimizin ayakta kalmalarının sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Toplu taşıma doluyken, otellerdeki işletmeler açıkken, sınır komşularımızda ve yol üstü kafe restoranlar açıkken şehrimizdeki işletmelerin kapalı olmasından dolayı üyelerimiz büyük bir mağduriyet yaşıyorlar. Üyelerimiz, kademeli normalleşmeye geçen illerdeki uygulamanın Sakarya’mızda da başlamasını talep ediyor” dedi.

DÜNYANIN ŞAŞKINA DÖNDÜĞÜ SÜREÇ

AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu konu hakkında detaylı bilgiye sahip olduklarını belirterek, “1 yıldan beri tüm dünyanın şaşkına döndüğü bir süreç. Ekonomi, ticaret ve sağlık çok ciddi sınav vermeye devam ediyor. Hizmet sektörümüzün sıkıntılarının farkındayız. 1 Mart’ta normalleşme süreci başladı. Çok küçük fark ile Sakarya olarak kırmızıda kaldık açılamadık. Sakarya 90’lara düşecek bir biçimde tedbirler alındı ancak genel olarak hızlı bir yükseliş trendi oluştu. 15 günlük sürede bizler de yeniden kırmızı olduk. 15 gün olarak izleme  periyodu ile alakalı Mart sonundaki kararları bekliyoruz. Diğer komşu illerin açık olup bizim kapalı olmamızla ilgili sıkıntılar var” diye konuştu.

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ise, “Bugün ulusal bir kanalda da bu konuya değinerek SATSO Başkanımızın ismini vererek talebini dile getirdim. Bizler eşitlik istiyoruz. İstihdam sağlayan esnaflarımız, sanayicimiz bugüne kadar üzerine düşeni yaptılar. Ancak bu çark artık dönmüyor. Komşu illerimizde başka işleyiş var burada başka işleyiş var. Bazı şeyler normal devam ediyor ancak esnafın dükkanını açması engelleniyor. Ya aşının bir an önce olması gerekiyor ya da yoksulluk sağlığın önüne geçmeye başladı. SATSO Başkanımız, esnafımızın, iş dünyasının sıkıntılarını her platformda dile getirerek bunu siyaset üstü bir harekete çıkardı. Bu konuların çözümü için diğer partilerin sunacağı konulara, önergelere de destek vereceğiz” dedi.

Siyasi partilerin il başkanları ve milletvekilleri ile görüşen Heyet 12 maddeden oluşan bir talep raporu sundular.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adıyamanla ilgili haberleri bildirim olarak almak ister misin?
Dismiss
Allow Notifications