Mardin turizm şehri oluyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, şehrin tarihi zenginliği, dilleri, dinleri, ırkları ve kültürleri ile hoşgörüsünün dünyaya yansıyacağını belirtti. 

MARDİN (İGFA)- Birçok medeniyetleri bünyesinde barındıran kenti dünyaya tanıtmak için önemli bir misyon edindiklerini belirten Mardin Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, Mardin’in Kürt’ü, Arap’ı, Türk’ü, Sünyani’si ile tam bir hoşgörü kenti olduğunu söyledi.
Başkan Tutaşı, bir taraftan ezanın sesi çan sesi ile harmanlaşırken, bir taraftan farklı dinlerin ve dillerin Halil İbrahim’in sofrasını paylaşması nedeniyle dünyaya önemli mesajlar verdiğini ifade etti.
Venedik ve Kudüs’ten sonra dünyanın üçüncü sit alanı içinde olan Mardin’in tarihi varlıklarını korumak için önemli projelerin hayata geçirildiğini söyleyen Başkan Tutaşı; “Tarihi kentin dokusunu korumak için çalışıyoruz. Valilik belediye iş birliği ile şehrimize hizmet ediyoruz. Önümüzdeki günlerde 240 beton binanın yıkılması için çalışmalar başlayacak. Mardin kentin beton binalardan arındırmak için mücadele veriyoruz.  Mardin neden Venedik, Kudüs, Kurtuba, Toledo olmasın. Mardin, bu şehirlerden daha eski ve daha çok tarihi varlıkları bünyesinde barındırıyor. Tarihi evleri betondan arındırdığımız zaman Mardin eski ihtişamlı görünümüne kavuşacaktır. Bu da Mardin’in UNESCO’ya girme şansını daha da artıracaktır” dedi.

RUS KAFİLE 7 NİSAN’DA GELİYOR

Mardin’in mevcut kültürel varlıklarının bir bir onarılarak inanç ve kültür turizmine kazandırıldığını vurgulayan Tutaşı, “Mardin, dünya turizm merkezi haline geliyor. Turistlerin kenti günübirlik ziyaretleri ile doğan ihtiyaç dolayısıyla beslenme ve barınma alanında yatırımların gün geçtikçe artmasına neden oluyor.  Tarihi kentin tanıtılması için düzenlenen organizasyonla kentte çekilen dizi ve filmlerin turistlerin tarihi kente gelmesine vesile oluyor. Bu yıl Rusya’dan 390 bin turist bekliyoruz. İlk kafile 7 Nisan’da Mardin’e geliyor. Bu da Mardin ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Tabi ki hedefimiz 5-10 milyon turist gelmesi” diye konuştu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir