Gaziantep’e yakışacak anıt proje için istişare

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 100. yılı dolayısıyla kahramanlar anısına anıt ve çevre düzenlemesi proje yarışmasının görüş toplantısı gerçekleşti.

GAZİANTEP (İGFA)- Gaziantep’in adaletsiz bir işgale karşı yapılan destansı savunmasının kahramanlarını anmak amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi iş birliğinde organize edilen “Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 100. Yılında Kahramanlarımızın Anılması İçin Anıt ve Çevre Düzenlemesi Proje Yarışması” için görüş toplantısı Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı.
25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi yanında on bin 500 metrekarelik alanda yapılması planlanan anıt için düzenlenen yarışma, birden fazla meslek disiplininin ve sanat dalının katkısını gerektirecek çalışmalar içeriyor. Şehitler, gaziler ve destanı yazan tüm Gazianteplilerin temsil edilmesinin amaçlandığı anıt, Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun yüzüncü yılında açılması planlanıyor.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şehrin temsilcileri olarak ortak hareket edilmesi gerektiğini belirterek, bu tür anıt ve müzelerin önemine dikkati çekti. “Bizi ‘Gazi’ yapan bu serüvenin yüzüncü yılındaki bu şevkle kafamızdaki yapılanla örtüşmeli” diyen Başkan Şahin, “Şehrin tarihi misyonu burada bambaşka bir şey yapması gerektiğini söylüyor. Çalışmalar bu yönde olmalı” diye konuştu.  
Yarışma için projenin teslim tarihi 10 Mayıs 2021 olarak belirlenirken, sonuçların 24 Mayıs’ta açıklanacağı bildirildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adıyamanla ilgili haberleri bildirim olarak almak ister misin?
Dismiss
Allow Notifications