DEVA’dan ‘erken gevşeme’ tepkisi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEVA Partisi Sağlık Politikaları Başkanı Aysun Hatipoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı pandemi önlemlerinin gevşetilmesi kapsamındaki kararlarla ilgili değerlendirmede bulundu. Hatipoğlu, maske serbestisinin halk sağlığı ve sağlık çalışanları açısından büyük risk oluşturacağını ifade etti.

ANKARA (İGFA) – Siyasi otoritenin pandeminin başından beri tarama, test ve aşılama sistematiğini oluşturmaması, toplanan verileri şeffaf şekilde kamuoyu ile paylaşmaması nedeniyle bu sancılı süreçte nerede durduğumuzu hiçbir zaman bilemediklerini belirten DEVA Partisi Sağlık Politikaları Başkanı Aysun Hatipoğlu, Hükümet’in son açıklamalarının halk sağlığı açısından büyük riskler getireceğini öne sürdü.

“Çocukluk çağı aşılamaları tam anlamıyla yapılmadan okullardaki kısmi kontrolün kaldırılması çok yanlış bir adımdır” diyen Hatipoğlu, normalleşme sürecinin adım adım ve kontrollü bir şekilde ilerletilmesi gerekirken, bir anda hızlı-normalleşme kararı alan Sağlık Bakanlığı’nın keyfiyetle yönetmeye alışmış mevcut hükûmetin olmaması gereken kararlarına bir yenisini eklediğini iddia etti.

“Muğlak bir ifade ile ‘havalandırma olan yerlerde maske takılmayabilir’ demek aslında artık hiçbir yerde maske takmanıza gerek yok demektir” diyen Hatipoğlu, “Erken alınmış maske serbestisi kararı, hekimler ve diğer sağlık meslek mensupları için de büyük riskler oluşturacaktır. Tüm halk sağlığı kurallarını kenara iten bu yaklaşım, sağlık çalışanlarına ve vatandaşlarımıza yapılan bir saygısızlık, hem de aşikâr bir iş bilmezliktir” diye konuştu.

Hatipoğlu, alınan normalleşme kararı ile virüsün dolaşımı önündeki engelleri kaldırmak; kanser hastası olan, organ nakli olmuş veya başka bir sebeple bağışıklığı baskılanmış vatandaşlarımızı da riske atmak olduğunu ifade ederek, halk sağlığını yönetenleri ciddiyete davet etti.

DEVA’dan ‘erken gevşeme’ tepkisi! yazısı ilk önce Adıyaman Online Haber üzerinde ortaya çıktı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir