CHP’li Binzet Sağlık çalışanlarına seslendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Haberin videosu için tıklayın!
Haberin galerisi için tıklayın!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. yıldönümü kutlama etkinlikleri, Adıyaman Valiliği bahçesindeki Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı.

Çelenk koyma törenine Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adıyaman Şube Başkanı Aslan Palalı, Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman İl Başkanı Mehmet Sırrı Burak Binzet, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı M.Hakan Karaaslan ve üyeler katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve ADD tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından toplanan üyeler adına açıklama yapan ADD Adıyaman Şube Başkanı Aslan Palalı, “Emperyalizme diz çöktürerek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz önderliğinde kurduğumuz Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümü kutlu olsun”  diyerek 97. yıla buruk ve sıkıntılı girdiklerini ifade etti.

“İktidarın Cumhuriyet Bayramı’nı yasaklama girişimini şiddetle reddediyoruz”

Palalı, “Dönüştürülen, başkalaştırılan, milli iradeden ve anlayıştan kopartılan, “şahsım yönetimine” evrilen, saray iradesine demirlenen Cumhuriyeti, Atatürk Devrimi esaslarıyla yeniden inşa etmek temel görevimiz ve önceliğimizdir. Ancak, bu şekilde Cumhuriyet idaresi, gerçek kimliğine kavuşmuş olacaktır. Bu hasret, milletimizin ortak talebidir. Atatürk’le, Cumhuriyet ve Cumhuriyet’in kazanımlarıyla hesaplaşma niyetinde olan siyasi iktidarın Cumhuriyet Bayramı’nı yasaklama girişimini şiddetle reddediyoruz. Türk milleti, Cumhuriyet Bayramı’nı mutlulukla, neşeyle, gururla, el ele, engelsiz, baskısız, yasaksız ve şahıs yönetiminden uzak kutlamayı istemektedir. Atatürkçü Düşünce Derneği, milletimizin bu haklı isteğini görmekte, duymakta, anlamakta ve bu isteğe katılmaktadır.”dedi.

“Parlamenter demokratik sisteme geçiş zorunludur”

Bu nedenle de Atatürk Cumhuriyetini yeniden inşa etmek hedefine, tüm üyeleriyle birlikte, dinlenmeden yürümeye karar verdiğini belirten Palalı mesajında şunları dile getirdi:

“Ne olduğu, nasıl işlediği, sistemi, kuralı belli olmayan, uzlaşılamayan, denetlenemeyen, korku ve baskı yayan “şahsım yönetimi” ile ülkemiz, uçurumun kıyısına sürüklenmiştir. Büyük Atatürk’ün milli mücadeleyi başlattığı dönemdekine benzer umutsuz bir durumla karşı karşıyayız. Oysa, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Milli Kurtuluş Savaşı ile sadece emperyalizmi değil, aynı zamanda, dönemin var olan köhnemiş ve çağdışı yönetimini de tarihin derinliklerine gömmüştü. Tarihe gömülen, çağdışı köhne sistemi yeniden canlandırma hevesleri boşunadır. Parlamenter Demokratik Sistem; ulusal birliğimiz, bütünlüğümüz ve geleceğimiz için yaşamsal önemdedir.  Bu konuda, siyasi partilerimizi daha kararlı ve daha net tavır almaya; 12 Eylül darbesinin getirdiği seçim sisteminin değiştirilmesi yönünde çaba harcamaya çağırıyoruz.

Diyoruz ki; Gazi Meclis’in itibarı iade edilmelidir! TBMM’nin bugün hak ettiği konumda olmadığı kesindir. Dünyaya örnek bir tavırla Milli Kurtuluş Savaşı’nın karargâhı ve yönetim merkezi olan TBMM’nin devre dışı bırakılması, dışlanması kabul edilemez. Bu yanlışı düzeltmek için var gücümüzle çalışacağız. Biliyoruz ki, Gazi Meclis’in itibarı Türk milletinin de itibarıdır…”

“Laiklik milli egemenliğin ve milletimizin güvencesidir”

Palalı, laiklikten intikam alıp onu ortadan kaldırmaya çalışanların; saltanat ve hilafet özlemiyle yanıp tutuşan kesimin iktidar ekseninde buluştuğunu, yakın tarihteki ve güncel gelişmeler doğrulandığını savunarak, “İktidar çevrelerine yakınlığı ile bilinen bir cemaat şeyhinin “selefiler silahlanıyor, ayaklanacaklar” açıklaması, Cumhuriyet’in 97. yılında nasıl bir anlayışla karşı karşıya olduğumuzun açık göstergesidir. “Fikri iktidarımızı yaratamadığımızı üzülerek görüyorum” diyen iktidar sahiplerinin, hangi “fikri iktidar” dan söz ettiğini anlamak çok zor değildir.

“Fikri iktidar” dan söz edenlerin, ajandasında Laik Cumhuriyetin bulunmadığını adımız gibi biliyoruz. 15 Temmuz hain FETÖ kalkışmasından ders almayanların, milletimizi daha büyük sıkıntılara sürükleyeceğinden derin kaygı duymaktayız. Atatürk Cumhuriyeti’ni yıkmak için; ABD, Pentagon ve Pennsylvania üçgeninde üretilen ve planlanan; işbirlikçiler eliyle de uygulanan, yalan, yapay ve uydurma Ergenekon ve Balyoz operasyonlarında “Kemalistleri tasfiye etmek için ortak çalışmaktan başka çaremiz yoktu” beyanı, iktidara yakın şahıslara aittir. Asıl mesele böylece anlaşılmıştır.”Ne istediler de vermedik” sözlerinin gerekçesi de böylece gün yüzüne çıkmıştır.”şeklinde kaydetti.

Bugün, FETÖ’nün yerini başka cemaatlerin ve tarikatların aldığını iler, süren Palalı, şu ifadeleri kullandı:

“Büyük yıkıma yol açacak bu gidişe derhal “dur!” denilmelidir. Bu nedenle, devrim kanunları hemen uygulanmalı, tarikatlar ve cemaatler kapatılmalıdır. Laik rejimin yaşamsal önemi hususunda bütün yurttaşlarımızı tekrar tekrar uyarıyoruz. Her Türk vatandaşı, laikliği korumak ve yaşatmak için kendisini görevli kabul etmelidir…Atatürk’ün talimatıyla kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kendi yasal sınırlarının dışına çıkması da kabul edilemez. Diyanet İşleri Başkanı’nın Atatürk Devrimi kazanımlarıyla sorunlu olduğu açıkça görülmektedir. Devlet kurumları, devletimizin ve milletimizin esas unsurlarıdır. Şahısların ve iktidarların yaptırım sopası değildir. Değiştirilen ve dönüştürülen yönetim sisteminde, devlet kurumları artık şahıs kurumları haline getirilmiştir. Cumhuriyetimizin 100. yılında bu tespitlerimizin ötesine geçeceğiz; Atatürk Devrimi’nin ve Devrim Kanunları’nın gereğini mutlaka yapacağız. “

Palalı, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığının Atatürk’çü düşüncenin kırmızı çizgisi olduğunu vurgulayan Palalı, yargı bağımsızlığının ve hukukun üstünlüğünün yok edildiği bir dönemin yaşandığını kaydetti.

“2023 yılında, hukukun üstünlüğünü ve yargı bağımsızlığını da yeniden inşa edeceğiz”

Eli kolu bağlanmış, talimatla karar veren, taraflı, etkisiz ve değersiz bir hukuk sistemi Cumhuriyete hiç yakışmadığını altını çizen  Palalı, şöyle devam etti:

“Üyelerinin tümüyle iktidarca belirlendiği Anayasa Mahkemesine bile tahammül edilemediğini görmekteyiz. “Anayasa Mahkemesi’nin kaldırılması ve yerine başka kurumların oluşturulması gerektiği” ifadelerini de ne yazık ki duymaktayız. Anayasa Mahkemesi’nin kaldırılması kabul edilemez. Olsa olsa Anayasa Mahkemesi bağımsız bir konuma getirilebilir. Atatürkçü Düşünce Derneği, bu görüşünü sürekli ifade etmektedir. Anayasa Mahkemesi’nin tartışıldığı ve kaldırılmasının dillendirildiği bir ortamda, yerel mahkemelerin ve yargıçların Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını tanımasını beklemek saflık olur. İktidarın, çoklu baro dayatmasıyla amaçladığı, “çoklu hukuk sistemi”dir. Türkiye’nin tapusu Lozan’da reddedilen “çoklu hukuk sistemi”; Osmanlı Devleti’ni yıkan, çökerten bir uygulamadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Milleti’nin yararına değildir. Cumhuriyetimizin gerçek kimliğine kavuşacağı 2023 yılında, hukukun üstünlüğünü ve yargı bağımsızlığını da yeniden inşa edeceğiz.”

Büyük Atatürk: Cumhuriyet, bilhassa kimsesizlerin kimsedir

Atatürk’ün ekonomi modelini ve sosyal devlet ilkesini hayata geçirmek şartlılığına vurgu yapan Palalı, “Büyük Atatürk’ün, ‘Cumhuriyet, bilhassa kimsesizlerin kimsedir’ sözü, sosyal devlet ilkesinin özlü açıklamasıdır. Aynı zamanda da Atatürkçü ekonomik anlayışın ifadesidir. İktidar ortaklarının, yurttaşlarımızın onurunu kıran ‘askıda ekmek’ uygulaması yerine, Atatürk’ün Ekonomi Modeli’ ne kafa yorması gerektiği açıktır.”dedi.

“Askıda ekmek tam bir trajedidir”

Palalı, köprü ve otoyollara, şehir hastanelerine devlet kasasından ne kadar ödendiği ve paraların kimlere verildiği gizli saklıyken; vatandaş borç batağında kıvranırken ‘askıda ekmek’ yönteminin tam bir trajedi olduğunu vurgulayarak, şunları dile getirdi:

“Atatürk’ün ekonomi modeli ile geleceğe umutla bakan bir millet, bir ulus devlet ve bir çağdaş toplum yaratılmıştır. Atatürk Türkiye’sinde bir öğretmen, bir aylık maaşıyla 20 Cumhuriyet altını alırken; günümüzde 10 gr. altın bile alamamaktadır. Kamu çalışanları, işçi ve emeklilerimiz yoksulluğun pençesinde can çekişmektedir. Gelir dağılımındaki adaletsizlik, adil olmayan vergi sistemi, acil çözüm bekleyen büyük sorunlardır. Atatürk’ün Milli Ekonomi Modeli, yurttaşlarımızı rahatlatacak ve geleceğe umutla bakmasını sağlayacak çözüm önerilerini de barındırmaktadır. 2023 bütün sıkıntıların aşıldığı bir dönemin müjdecisidir…”

“Ulusal, laik, bilimsel, eşit ve karma eğitim vazgeçilmezimizdir”

Devrim yasaları ile yürürlüğe giren ve eğitimde birliği sağlayan Laik ve Bilimsel Milli Eğitim Sistemi’ne en büyük darbenin, 4+4+4 kesintili eğitim sistemine geçilmesiyle vurulduğunu aktaran Palalı, “Siyasi iktidarın hedefinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerleri ve devrim yasaları olduğunu biliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı, imzaladığı işbirliği protokolleriyle; temel eğitimi cemaatlerin, dinci ve gerici vakıfların eline bırakmıştır. Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin üç büyük “milli” kurumu vardır. Bunlar, milli eğitim, milli savunma ve milli ekonomidir. Özellikle, son 18 yılda Cumhuriyetin milli olması gereken kurumları şahıs kurumlarına dönüştürülmüştür.

Cumhuriyetle sorunlu iktidarın Atatürksüz bir tarih oluşturma niyetini, ders kitaplarından Atatürk’ün ve milli kahramanlarımızın isimlerinin silinmesinden anlıyoruz. Bilinmelidir ki, Atatürkçü Düşünce Derneği, Atatürksüz sahte tarih oluşturma çabalarına izin vermeyecektir. Ulusal, laik ve bilimsel eğitim sistemini yeniden oluşturmak boynumuzun borcudur! Atatürk Cumhuriyeti’nin milli kurumlarını hep birlikte inşa etmek tarihi bir sorumluluktur.”ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyetimizin özü demokrasidir, demokrasimizin temeli de Cumhuriyettir”

Palalı, anayasa ve yasalarla güvence altına alınan pek çok hakkın, genelgelerle, TBMM saf dışı bırakılarak, yayımlanan KHK’larla askıya alınmasının sıradan bir hal aldığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Özellikle küresel salgın bahanesi ile ulusal bayramlarımızın kutlanmasına getirilen yasakların başka bir açıklaması mümkün değildir. İktidar; uygulamalarıyla demokrasiyi adeta rafa kaldırmış ve demokratik rejim yerine şahıs rejimini kurgulamıştır. Demokrasi, sadece seçimden ibaret değildir. Medeni Yasa ile “eşit yurttaş” olan, Cumhuriyet sayesinde birey hürriyeti kazanan kadınlarımız, iktidarın bakış açısının sonucu olarak yeniden “yok” sayılmaktadır. Kadın cinayetlerinin, kadına yönelik şiddet ve tacizin, kadın istihdamındaki eşitsiz uygulamaların, çocuk yaştaki evliliklerin önlenmesi için gerekli düzenlemelerin yapılarak hayata geçirilmesi zorunluluktur. Kadın- erkek eşitliğinin tartışmaya açık bir konu olmadığının, kadın haklarının “insan hakkı” olduğunun altını bir kez daha çiziyor, İstanbul Sözleşmesinin “ama” sız, “fakat” sız uygulanmasını talep ediyoruz. Muhalif, görsel ve yazılı basına reva görülen baskıyı sindirebilmemiz mümkün değildir. Atatürk’ün deyimiyle; “Basın, milletin genel sesidir. Bir milleti aydınlatma ve uyarmada, bir millete gereksindiği fikrî gıdayı vermekte, özet olarak bir milletin mutluluk hedefi olan ortak doğrultuda yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir okul, bir rehberdir.” Basın susturulursa, toplum kör, sağır, dilsiz olur… Basın özgürlüğü başta olmak üzere Cumhuriyetle elde ettiğimiz bütün kazanımlarımıza yeniden sahip olmak ulusal bir hedeftir.”

“Sağlıkta dönüşüm, sağlık sistemimizi iflas ettirmiştir”

Sağlık hizmetlerinin  kamusal bir hak olduğunu ve devlet tarafından, ücretsiz, nitelikli ve eşit bir şekilde sunulması gerektiğinin altını çizen Palalı, “Ve giderleri genel bütçeden karşılanmalıdır. Ancak, sağlığa ayrılan bütçenin, Diyanet İşleri Başkanlığı’na ayrılan bütçeden daha düşük olması, ülkemizin sarsıcı ve acı gerçeğidir… Küresel salgın ile verdiğimiz mücadelede, kapatılan ilaç fabrikalarımızın, araştırma enstitülerimizin eksikliği, “Sağlıkta Dönüşüm” adı altında sağlık hizmetlerinin kamusal hizmetin dışına çıkarılarak, piyasa koşullarına terk edilmesinin sonuçları, tüm yakıcılığı ile karşımıza çıkmıştır. Atatürk’ün “Cumhuriyet Hükümeti’nin başlı başına bir esas olarak başarıyla izlediği sağlık savaşımına, gittikçe araçlarını artıran bir genişlikle devam olunması gerekir ve önemlidir.” sözlerini rehber alarak halkçı bir sağlık sistemini kurmak, Cumhuriyet’in ilk yıllarında olduğu gibi araştırma merkezleri kurarak kendi aşımızı ve ilacımızı üretmek Atatürkçü Düşünce’nin gereğidir.”dedi.

“Doğaya ihanet vatana ihanettir”

Anayasanın 56. maddesinde,yer alan  “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir” sözlerine değinen Palalı, şunları dile getirdi:

“Demesine rağmen, çok uluslu şirketlerle kol kola giren iktidar; yurdumuzun bütün doğal yerüstü ve yeraltı zenginliklerini yok etmekte, tarihi ve kültürel varlıklarımızın kaybolmasına havamızın, suyumuzun, toprağımızın geri dönülemez boyutta kirlenmesine yol açmaktadır. Anayasamızın 63. maddesi: “Devlet, tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunmasını sağlar, bu amaçla destekleyici ve teşvik edici tedbirleri alır” demekteyken; İktidar sermaye için Doğal SİT Alanlarının koruma kalkanlarını kaldırmaktadır. Anayasamızın 169. maddesinin, “Devlet, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyar ve tedbirleri alır” hükmüne rağmen iktidar, kazanç uğruna yapılan ağaç katliamlarına onay vermektedir. Anayasa gereği ülkemizin havasını, suyunu, toprağını ve yurttaşlarımızın sağlıklı yaşam hakkını korumak, bunun için her türlü alt yapıyı oluşturup gerekli düzenlemeleri yapmak, sistemin sağlıklı ve verimli işleyişini sağlamakla yükümlü olan siyasi erk ne yazık ki; “Söz konusu çıkarlarımızsa, vatan teferruattır”anlayışı ile ihanetini sürdürmekte, insan sağlığını tehdit eden maden arama yöntemlerine, doğal hayata zarar veren enerji santrallerine, HES’lere, felaketlere yol açan çarpık yapılaşmalara, imar planlarına onay vermekte, yasaları sermayenin çıkarları doğrultusunda düzenlemektedir. Atatürkçü Düşünce Derneği, bu zihniyetin karşısında Büyük Atatürk’ün “Çevreyi ve doğayı korumak aklın gereğidir.” sözünü rehber edinerek, vermekte olduğu mücadeleden bir adım bile geri atmayacaktır. Bu böylece bilinmelidir.”

“Milletimize çağrımızdır”

Palalı açıklamasını şöyle tamamladı:

“Çocuklarımıza, Cumhuriyet kazanımlarının yeniden hayata geçirildiği demokratik, laik, sosyal, hukukun üstünlüğüne ve yargı bağımsızlığına dayanan tam bağımsız bir Türkiye bırakmak zorundayız… Bu hedef bizim! Gençlerimizin; dünüyle, bugünüyle gurur duyacakları, geleceğe umutla bakacakları, yurttaşı olmaktan onur duyacakları yeniden, “Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım” diye özgüvenle haykıracakları bir Türkiye’yi hep birlikte yaratmalıyız…

Bu davet bizim! 2023, Atatürk Cumhuriyetinin yeniden doğuş tarihidir… Bu hasret bizim!
Atatürkçü Düşünce Derneği, tüm yurttaşlarımızı, pandemi koşullarına uyarak ve gerekli önlemleri alarak 29 Ekim 2020 Perşembe günü, gün boyunca 10.00-18.00 saatleri arasında Atatürk Anıtları’nı çiçek bahçesine dönüştürmeye çağırmaktadır. Milli Bayramlarımızı kutlamaya hiçbir kuvvet, hiçbir gerekçe, hiçbir durum engel olamayacaktır.”

 

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir