CHP’li Aydın, Bakan Soylu’ya sordu: “Belediyeler insan kaçakçılığına aracılık mı ediyor?”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, belediye personeli gibi gösterilip yurt dışına çıkarılan ve Türkiye’ye dönmeyen kişilerle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdi. Ortada organize bir suç olduğuna dikkat çeken Aydın, söz konusu suçun “İnsan Kaçakçılığı” kapsamına girdiğini söyledi.

BURSA (İGFA) – Malatya’da Yeşilyurt Belediyesi tarafından “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek” projesi kapsamında Eylül 2020’de Almanya’ya gönderilen 45 kişiden 43’ünün aylardır ülkeye geri dönmedikleri ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı soruşturma sonrasında konu CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın tarafından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşındı. Milletvekili Aydın, ortaya çıkan bu durumun sadece Yeşilyurt Belediyesi’ne mahsus olmadığını öne sürerek, bazı kişi ya da kişilerin 2020 yılında farklı projeler adı altında ülke genelindeki birçok belediyeye teklifler sunduğunu kaydetti. 

“Söz konusu projelerde belediye çalışanlarına yurt dışı ziyareti taahhüt edilmiş, buna karşın projede yer aldığı varsayılan bazı kişilerin de belediye personeli olarak gösterilip “Hizmet Damgalı Pasaport”  düzenlenmesi ve resmi işlemlerin kolaylaştırılması istenmiştir” diyen CHP’li Milletvekili Aydın, “Bu yolla yurtdışına birçok kişi götürülmüş, belediyelerin resmi personeli Türkiye’ye dönerken, belediye personeli gibi gösterilen kişiler yurtdışında kalmıştır” dedi. 

Ortada organize bir suç olduğunu ve söz konusu suçun “İnsan Kaçakçılığı” kapsamına girdiğine dikkat çeken Aydın, Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“Çeşitli projeler adı altında yurtdışına personel gönderen belediyelerin sayısı kaçtır?  Söz konusu proje kapsamında yurtdışına gönderilen personelin sayısı belli midir? Belediye personeli gibi gösterilerek yurtdışına kaçırılan kişi sayısı tespit edilebildi mi?  Organize suçu tasarlayan kişi ya da kişiler belirlenerek soruşturma başlatıldı mı? Bu konuda yapılan operasyonlarda kaç kişi yakalandı? Bakanlık olarak başlattığınız soruşturmalarda hangi sonuçlara ulaştınız? Yurtdışı olarak ağırlıklı olarak hangi ülkeler seçilmiştir?”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir