Bursa İznik’te zamanı tamir ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa’da İznik Belediyesi’nin hayata geçirdiği “Yaşayan İznik Hazineleri” projesi kapsamında 10.belgeselinde “Saat Ustası Ramis Asa’nın hayatını ve zanaatını ele aldı.

BURSA (İGFA) – Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının ustaları ile mesleklerinde yarım asrı devirmiş kişilerin hayatları İznik Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Biriminin “Yaşayan İznik Hazineleri” projesi kapsamında saat ustası Ramis Asa’nın (72) zanaatı ele alındı. Genç yaştan bu yana 40 yılı aşkındır mesleğini aşkla devam ettiren Asa, 1949 yılında İznik’e bağlı İnikli Mahallesi’nde dünyaya geldiğini belirterek, 1980 yılında  tesadüf eseri başladığı saatçilik mesleğini ilk günkü heyecan ve aşkla devam ettirdiğini söyledi.

“BU MESLEK BİR HASTALIK” 

Bir gün dahi dükkânını açmadan duramadığını söyleyen Ramis Asa, “Mesleğimizde kırk yılı geçirdik. Her gün bir insanın yüzündeki tebessüm olabilmek için işimizin başındayız. Bu sanatlar yaşaması için işimizi bırakamıyoruz. Öyle bir meslek ki sizlere tarifini yapamam. Her şeyin önüne geçiyor. Bu bir hastalık” diye konuştu. Mesleğinde uzun yıllara mutlu bir şekilde kalabilmenin sırrını anlatan Ramis Asa, bu mesleğe başlamasında emeği olan kendisi de saat ustası olan Nezihi Arıcı’ya teşekkür etti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir