Aliağa Kent Kitaplığı, ‘antik kent’lerin serisini tamamlayacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir’de Aliağa Belediyesi, kitapların bilim dünyası ve Aliağa kamuoyunda büyük ilgi ile karşılanması nedeniyle 3. ve 4. ciltleri de basıma hazırlayarak Myrina ve Gryneion serisini tamamlama kararı aldı.

İZMİR (İGFA)- “Apollon Tapınağı” ile bilinen “Gryneion” ve “toprak heykelcikleriyle” arkeoloji dünyasını şaşırtan “Myrina” antik kentlerindeki arkeolojik yüzey araştırmaları Aliağa Belediyesi’nin destekleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izinleriyle 2015 yılında başladı.
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Çekilmez başkanlığında gerçekleştirilen arkeolojik yüzey araştırmalarından elde edilen bilimsel bulgular 2 cilt halinde okuyucu ile buluşturuldu.
Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları 1. Cildi 2017 yılında 321 sayfa olarak akademisyenler Murat Çekilmez ve Emel Dereboylu Poulain editörlüğünde; 2. Cilt ise 2018 yılında 451 sayfa olarak Murat Çekilmez, Emel Dereboylu Poulain ve Emre Erdan editörlüğünde hazırlandı.

Hızla tükenen 1. ve 2. Ciltlerin düzenlenmiş ve genişletilmiş 2. baskıları için çalışmalar başladı. 3. ve 4. Ciltlerinde basılmasıyla beraber 4 kitaptan oluşacak seri, arkeoloji severlerin ve Aliağalı okuyucuların kaynak kitabı olarak dağıtılacak. 4 kitaplık dev serinin Eylül ayında okurlarla buluşturulması planlanıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir