Aksaray’da ‘yamaç paraşütü’ ve ‘model uçak’ kursları başlıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aksaray Üniversitesi, Türk Hava Kurumu işbirliği ile kentte “Yamaç Paraşütü” ve “Model Uçak” eğitim kurslarına Mayıs ayında başlıyor.

AKSARAY (İGFA)- Türk Hava Kurumu (THK) ile 2020 yılı Ekim ayında bir işbirliği protokolü imzalayan Aksaray Üniversitesi (ASÜ), işbirliğine dair teorik hazırlıkları tamamladı. ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, “Yamaç Paraşütü” ve “Model Uçak” eğitimlerine yönelik kursların etkinlik takviminin belirlendiğini açıkladı. 

Bu kapsamda ASÜ’de 17-28 Mayıs 2021 tarihleri arasında “Yamaç Paraşütü Başlangıç Kursu”, 14-19 Haziran 2021 tarihleri arasında ise “Model Uçak Rehber Öğretmen Başlangıç Kursu” uygulamalarına başlanacağını kaydeden Rektör Şahin, yeni, farklı ve sürdürülebilir bir hikâye oluşturmak istediklerini söyledi. 

Aksaray’ın Hasan Dağı gibi önemli bir doğal varlığa sahip olduğunu ve 3 bin 268 metre yüksekliği ile Hasan Dağı’nın, yamaç paraşütü sporu için dünyanın en ideal üç merkezinden birisi olduğu anımsatan Rektör Prof. Dr. Şahin, “Potansiyeli en iyi biçimde değerlendirmek istiyoruz. Bilindiği üzere Üniversitemiz Spor ve Sağlık alanında ihtisaslaşıyor. İhtisaslaşma tek yönlü bir çalışma değil. Eğitim, etkinlik, altyapı oluşturma, kulüpleşme, spor branşlarına uygun malzeme tasarımı ve üretimi gibi geniş ve farklı ilgi alanlarına hitap eden bölümleri var. Yamaç paraşütü ve model uçak alanları hem şehirde yapılabilirlik hem uluslararası ilgi çekicilik hem de rekabet edebilirlik gibi özellikleri bakımından bizim çalışma alanımıza son derece uygun. Biz, böylesi bir sürecin merkezinde yer almaktan ve şehrimiz için oluşturmaya çalıştığımız yeni hikâyenin somutlaşmasından dolayı son derece mutluyuz” dye konuştu.

Kurslara katılım, kayıt, eğitim takvimi ve diğer süreçlerle ilgili detaylı bilgilerin kısa süre içinde kamuoyuyla  paylaşılacağı kaydedildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir