YÖK Başkanı Özvar: “DEÜ her zaman takip ettiğim bir üniversite”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir’e gelen Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Dokuz Eylül Üniversitesi’ni (DEÜ) ziyaret etti. DEÜ’nün Türkiye’nin en güzide üniversiteleri arasında yer aldığını söyleyen YÖK Başkanı Özvar, “DEÜ’nün yayın çıktılarını, araştırma faaliyetlerini biliyor, takip ediyorum. DEÜ, YÖK Başkanı olmadan önce İstanbul’da
Marmara Üniversitesi’nde çalıştığımda takip ettiğim, ‘İzmir’de neler oluyor’ diye baktığım, çeşitli veri tabanlarını izlediğim bir üniversiteydi” dedi. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar da, “Araştırma Üniversitesi olmamızda, talep ve isteklerimizi ilettiğimiz her konuda bizlerin yanında olan YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar hocamıza ziyaretleri için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

İSTANBUL (İGFA)- Gösterdiği yüksek performansla araştırma üniversitesi beratı almaya hak kazanan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan’ı ağırladı. YÖK Başkanı Özvar, DEÜ’yü ziyaretinde, “Dokuz Eylül Üniversitesi sadece İzmir’in değil aynı zamanda Türkiye’nin en güzide üniversitelerin bir tanesidir. DEÜ, her zaman takip ettiğimi bir üniversite” diye konuştu.

Yükseköğretim Kurulu’nun üniversitelerle işbirliklerinin artırılması amacıyla gerçekleştirdiği
ziyaretler kapsamında İzmir’e gelen YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın Dokuz Eylül
Üniversitesi’ndeki ilk durağı kültür mirası DEÜ Rektörlüğü oldu. Burada üniversite mensupları tarafından karşılanan YÖK Başkanı Özvar, fuaye alanında yer alan 15 Temmuz Şehitlerini Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü köşesindeki anı defterine, “15 Temmuz’da hain kalkışmaya karşı vatanını ve milleti için canını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize minnet duyuyoruz” cümlelerini yazdı. Daha sonra DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’dan Dokuz Eylül Üniversitesi’nin eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, uluslarasılaşma ve toplumsal katkı başta olmak üzere yürüttüğü akademik ve bilimsel faaliyetler hakkında bilgi alan Özvar, DEÜ Senatosu üyeleriyle bir araya geldi.

DEÜ, HER ZAMAN TAKİP ETTİĞİM BİR ÜNİVERSİTE

Senatoda, Dokuz Eylül Üniversitesi’ne gelmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “İlk kez bir Yükseköğretim Kurulu Başkanı’nın Dokuz
Eylül Üniversitesi’ne geldiğini öğrendim. Sadece bir YÖK Başkanı olarak değil, bir üniversite
hocası olarak da merak ettiğim bir üniversiteyi ziyarete geldim. Dokuz Eylül Üniversitesi
sadece İzmir’in değil aynı zamanda Türkiye’nin en güzide üniversitelerin bir tanesidir. Yayın
çıktılarını, araştırma faaliyetlerini biliyor, takip ediyorum. YÖK Başkanı olmadan önce İstanbul’da Marmara Üniversitesi’nde çalıştığımda takip ettiğim, ‘İzmir’de neler oluyor’ diye
baktığım, çeşitli veri tabanlarını izlediğim bir üniversiteydi. Dokuz Eylül Üniversitesi, Türk
yükseköğretimini karakterize eden üniversitelerimiz arasında yer alıyor. Türk yükseköğretimini tanımak, bilmek isteyen araştırmacıların bakması gereken üniversitelerden birisi de DEÜ’dür” dedi.

Üniversiteleri daha yakından izlemek, onların görüşlerini dinlemek ve Yükseköğretim Kurulu’nun perspektifini paylaşmak için öğretim üyeleri ile öğrencilerle bir araya geldiklerini söyleyen YÖK Başkanı Erol Özvar, “YÖK’ün bütün imkânlarını üniversiteler için seferber
etmek istiyoruz. Biz bu dönemde Dokuz Eylül Üniversitesi gibi araştırma üniversitesi beratı
kazanan üniversitelerle daha yakın temas etmek, onların çıktı ve yayın kalitesini, araştırma neticelerini, bilim ve teknolojiye olan katkılarını daha üst sıralara nasıl  çıkarabiliriz diye düşünüyor, temaslarımızı bu yönde şekillendiriyoruz” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir