UTİB Başkanı’ndan mühendislere mesaj

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tekstilde Ar-Ge Mühendisleri Yetiştirme Programı’nın açılışında konuşan UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Proje kültürü geliştirilmiş mühendislerimizi sanayiye kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

BURSA (İGFA) – Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) desteğiyle, Tekstil Mühendisleri Odası Bursa Şubesi (TMMOB) moderatörlüğünde yürütülen Tekstilde Ar-Ge Mühendisleri Yetiştirme Programının açılış toplantısı gerçekleşti. Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin personel yetkinlikleri ihtiyaçlarının giderilmesi ve edinilen proje kültürünün merkezlerde içselleştirilmesi amacıyla düzenlenen programa ilişkin toplantıda, Program Koordinatörü Oğuzhan Uslu, katılımcılara bilgi vererek sorularını cevapladı.

‘KENDİMİZİ SÜREKLİ YENİLEMELİYİZ’

Ar-Ge merkezlerinin desteğinin projede önemli bir rolü üstlendiğini söyleyen UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Proje kültürü geliştirilmiş ve çeşitlendirilmiş mühendislerimizin sanayiye kazandırılmaları öncelikli hedefimiz. Proje kültürünün merkezlerimizde içselleştirilmesi için birlikte hareket etmemiz gerekiyor. 12 senedir düzenlediğimiz Ar-Ge Proje Pazarımızı, son iki senedir Techxtile Start Up Challenge adıyla sürdürüyoruz. Amacımız, tekstilin başkenti olan Bursa’da bir start-up ekosistemi oluşturabilmek. Arkadaşlarımızdan, verimliliğin artırılabileceği ve maliyetlerin azaltılabileceği süreçlerde iyileşmeler sağlamalarını bekliyoruz. Çok rekabetçi bir pazar var ve ayakta kalabilmemiz için sürekli ürünlerimizi ve kendimizi yenileyebilmemiz gerekiyor” dedi.

 ‘BURSA, PAZARA KOLAY HÂKİM OLUYOR’

Bursa’da hazır giyim birliklerinin görevlerini yerine getirmeleri gerektiğinin altını çizen UHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Gündemir de “Üniversiteler ve tekstil mühendisleri odaları ile bunun gibi faydalı programları daha fazla yapmalıyız. Ar-Ge merkezlerinin artması, firmaların yetkinliklerinin geliştirilmesi ve çalışanların bu yönde eğitilmeleri Bursa ortamını kalkındıracak. Bursa’nın çok hızlı ve çok farklı ürünleri çıkartabilmesi, değişken süreçlerde pazara kolay hâkim olmasını sağlıyor” diye konuştu.

 ‘İNSANA YATIRIM, ÇOK ÖNEMLİ’

İnsana yatırım yapmanın kalkınmayı sağlayacağını vurgulayan Tekstil Mühendisleri Odası (TMO) Genel Başkanı Aykut Üstün ise “Küreselleşen dünyada, kendine yeni bir yön vermeye çalışan tekstil hazır giyim ve moda sektöründe çalışan meslektaşlarımızı, bu program sayesinde donatmanın peşindeyiz. Projenin içeriğinde inovasyon, sürdürülebilirlik ve zaman yönetimi var” diye konuştu.

TMO Bursa Şube Başkanı Füsun Ekren de, çalışmaları 6 ay süren programın tekstil sektörü için çok önemli olduğunu kaydetti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir