Tutdere Adıyaman’ın Yaraları Sarılmadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Gerger, Sincik, Samsat’ta depremin yaraları hala sarılamadı”

Türkiye Büyük Millet Meclisinde 229 Sıra Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmeleri sırasında Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına konuşma yapan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Elazığ Sivrice’de meydana gelen depremin yıldönümünde kaderine terk edilen Adıyaman’ı hatırlattı.

“Depremin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen Gerger ve Sincik’te yaralar sarılmadı”

Elazığ Sivrice’de 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen depremin birinci yıl dönümünde depremden etkilenen kentlerde yapılan çalışmalara değinen CHP’li Tutdere,meclis kürsüsünden Malatya’da depremden sonra yapılan evlerin ve Adıyaman’da hala çadırlarda, konteynerlerde yaşayan vatandaşların fotoğraflarını göstererek, “Bir de bu depremin Adıyaman kısmı var. Sivrice depreminde Adıyaman’ın Gerger ve Sincik bölgesi de etkilendi. 800 konut ağır hasar aldı ve bu konutlar tahliye edildi. Peki, Sivrice depreminin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, Sincik’e, Gerger’e bir temel atıldı mı? Vatandaşlarımızın yaraları sarıldı mı? Sarılmadı.” dedi.

“Bunlar da Allah’ın kulu değil mi?”

Üzerine çadır çekilen ve çatı yapılan konteynerlerin fotoğraflarını gösteren ve depremden etkilenen diğer kentlere deprem konutlarıyla köy evlerinin yapıldığını kaydederek iktidar sıralarına seslenen Tutdere, “Gerger’de Damlamasın diye konteynerin üstüne çadır çeken, Tillo’da konteynere çatı yapan yurttaşlarımız var. Ey iktidar, ey Türkiye’yi Yönetenler; görün bu fotoğrafı. Burası Malatya, burası Adıyaman, bunlar da Allah’ın kulu değil mi? Bunlar da bu Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı değil mi? Neden ihmal ediyorsunuz Adıyamanlıyı?” ifadelerini kullandı.

“Elâzığ’a, Malatya’ya yaptınız, sıra artık Adıyaman’a da gelsin”

Adıyaman’ın Sincik ilçesinde iktidarın her seçimde yüzde 90’ın üzerinde oy aldığını hatırlatan Tutdere, “Sincik ilçesi iktidarın şampiyon olduğu ilçe. Her seçimde yüzde 90’ın üzerinde oy aldığı bir ilçe. -Fotoğraf göstererek- İşte, burada Hüseyin amca, Hüseyin Çalıkuşu. Çadırda, kışın ortasında 4 torununu battaniyenin altında ısıtmaya çalışıyor. İşte, Adıyaman’daki özellikle Sincik’in İnlice beldesinin Çükan Mahallesi’ndeki yurttaşlarımızın durumu: Eksi 20 derecede vatandaşlarımız çadırda, vatandaşlarımız konteynerde. Elâzığ’a yaptınız, Malatya’ya yaptınız, teşekkür ediyoruz ama sıra artık Adıyaman’a da gelsin.” dedi.

“Deprem’de bari Adıyaman’a ayrımcılık yapmayın”

 

Samsat’ta, depremin üzerinden dört yıl geçtiğini hatırlatarak, Samsatlıların hâlâ konteynerde yaşadığını, köylerde yapılacak evleri beklediklerine dikkat çeken Tutdere, Ak Parti sıralarına seslenerek, “İktidar olarak Adıyaman’ı neden her zaman ikinci plana atıyorsunuz? Deprem de bari Adıyaman’a ayrımcılık yapmayın. Yanı başımızdaki bütün kentlere kamunun bütün hizmetlerini aktarıyorsunuz. Adıyaman her seçimde size destek oluyor, oradaki hemşehrilerimiz her seçimde size sahip çıkıyor ancak siz iktidar olarak Adıyaman’a sahip çıkmıyorsunuz. Buradan uyarıyorum: Adıyaman’daki depremzedeler, çiftçiler ve bütün halk AK Parti iktidarından verdiği oyun karşılığını istiyor, sizlerden kamu hizmeti bekliyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir