Serdar Savaş: “Açıklama değerli ama çalışma çok yetersiz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6 siyasi partinin yaptığı Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Deklarasyonu’nu olumlu bulduğunu değerlendiren Partisiz ve Birleştirici Cumhurbaşkanı adayı Dr. Serdar Savaş, çalışmanın çok yetersiz olduğunu söyledi.

ANKARA (İGFA) – Partisiz ve Birleştirici Cumhurbaşkanı adayı Dr. Serdar Savaş, 28 Şubat günü 6 siyasi partinin yaptığı Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Deklarasyonu’nu olumlu ancak çok yetersiz bulduğunu açıkladı.

Dr. Savaş, yapılan açıklama ve paylaşılan metinin kendi içinde değerli olduğunu ancak 5 ay sürdüğü söylenen çalışma sonucunda ortaya konan düşüncelerin toplumun karşı karşıya olduğu sorunlara çözüm sunmadığını öne sürdü.

Açıklanan metnin ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne tepki niteliğinde olduğunu kaydeden Dr. Savaş, “Sanki Türkiye’nin bütün sorunları bu sistemden kaynaklanıyormuş ve bu sistem önerilen ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ ile değiştirildiğinde bütün sorunlar çözülecekmiş şeklinde bir varsayıma dayanmaktadır. Türkiye Cumhurbaşkanlığı  Hükümet Sistemi’ne 16 Nisan 2017 tarihinde geçmiştir. Türkiye’nin bu tarihten önce hatta AKP’nin iktidara geldiği 2002’den önce ekonomik sorunları yok muydu? Dış politika sorunları yok muydu? Dindar-seküler, Alevi-Sünni gerginliği yok muydu? Şiddet, terör, PKK sorunları yok muydu? Kürt yurttaşlarımızın sorunları yok muydu? Halkın eğitim, sağlık, sosyal güvenlik alanlarında hizmet ihtiyacı karşılanıyor muydu?” sorularını yöneltti.

Bu sorunların 2002 yılı öncesinde, 2002-2017 arasında ve 2017’den bu yana varlıklarını sürdürdüğünü öne süren Savaş, “Bugün yapılan açıklamalar bu sorunların hiçbirine çözüm getirmemektedir. Şunu da unutmamak gerekir ki bu altılı birliktelikte fotoğraf veren genel başkanların ikisi AKP ve RTE hükümetlerinin uzun süre uygulayıcısı olmuşlardır. Millet İttifakı AKP’nin zihniyetine mi yoksa sadece RTE’ye mi karşıdır?” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir