Kocaeli’de Tütünçiftlikli çevrecilerden “Sülfürik Asit” tepkisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tütünçiftlik Sahili Koruma ve Güzelleştirme Derneği yönetimi ve üyeleri Sülfürik Asit Fabrikası projesini şiddetle eleştirdi.

Ufuk BAĞAN (HÜR KOCAELİ)
Derneklerinin 2014 yılından bu yana Körfez ilçesi, Tütünçiftlik sahilinde ve özellikle çevre konusunda çalışan bir dernek olduğunu söyleyen Başkan Yaprak Fidancı, yönetim ve üyeler
adına açıklama yaptı.
Hastalıklara dikkat çeken Fidancı, ilçede sanayinin yoğun yıkıcı etkisi altında değilmiş gibi, mevcut risklere bir de Sülfürik Asit Fabrikası eklenmek istendiğini söyledi. “Bizler sanayinin çevresel etkilerini birebir, üstelik çok acı bir şekilde yaşıyoruz. Şehrimizde, ilçemizde neredeyse her evde kanser, alerji, astım, KOAH, kalp hastası var, bebeklerimiz türlü hastalık ve anomalilerle doğuyor. Hammaddesi, üretimi sırasında ve baca emisyonları, çok küçük partiküllerine bile maruz kalınması halinde ise bu hastalıkların başlamasına, mevcutsa kötüleşmesine sebep olmaktadır” dedi.

YÖNETENLER SORUMLULUK ALSIN

Sülfürik asitin, geniş alanda türlü olumsuz çevresel etkiye sahip ve en saldırgan, korozif (aşındırıcı) kimyasallardan biri olduğunu söyleyen Fidancı, “Gelecekte, geri dönülemez olumsuz etkilerini şehrimizde tüm unsurlarıyla göstereceği açıktır. Şehrimizi yönetenler derhal
sorumluluk almalı, henüz bu aşamada projeye hayır demelidir” ifadelerini kullandı.
Tütünçiftlik Sahili Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Yaprak Fidancı, dernek olarak 21 Nisan 2021, Çarşamba günü saat 11.00’de Necmettin Erbakan Kültür Merkezi Düğün Salonu’nda yapılacak, halkın katılımı toplantısında olacaklarını belirterek, “Yine birlik olalım, Kabakoz’ a Sülfürik Asit Fabrikası yaptırmayalım” çağrısında bulundu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir