Gaziantep’in simgesi ‘Çingene Kızı’ sofralara taşınacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Karaca Grup iş birliğinde kentin simgesi haline gelen dünyaca ünlü “Çingene Kızı” mozaiği ve Zeugma Antik Kenti’nde bulunan mozaik desenlerinden esinlenerek oluşturulan sofra grubu, ev tekstili ve dekorasyon ürünlerinden oluşan ‘Zeugma Serisi’nin basın tanıtım toplantısı yapıldı.

GAZİANTEP (İGFA)- Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 5 antik kent ile bulunduğu coğrafyanın kültürel ve tarihi zenginliğini Türkiye ve dünyaya duyurmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi ve birçok sektörde başarı ile çalışmalarını sürdüren Karaca Grup yürüttükleri ortak proje ile Zeugma Antik Kenti’nde gün yüzüne çıkarılan mozaikler ve Gazi şehrin simgesi haline gelen Çingene Kızı Mozaği’nden esinlenerek sofra grubu, ev tekstili ve dekorasyondan oluşan Zeugma serisini oluşturdu.
“Geçmişin Mirası, Bugünün Tasarımı” sloganıyla hazırlanan serinin basın tanıtım toplantısı Zeugma Mozaik Müzesi’nde, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Karaca Grup CEO’su Fatih Karaca ve yerel ve ulusal basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşti. 

ŞAHİN: SOFRA DİYEREK GEÇMEYİN 

Başkan Fatma Şahin, Gaziantep’in kültürel mirası olan Zeugma Mozaikleri’nin tanınırlığının arttırılmasının hedeflendiğini aktararak, “Bu müzede Roma Dönemi’nin en ihtişamlı sofralarının hazırlandığı, en gösterişli yemek takımlarının, banyolarının yapıldığı muhteşem bir medeniyet var. Mozaiklerde büyük bir medeniyet, büyük bir tasarım, büyük bir hikâye var. Bizler için Karaca ile ortak çalışarak bu eserleri günlük kullanılabilir hale dönüştürmek çok mühimdi. Şimdi biz bunları sofralara taşıyoruz. Yemek, sofra diyerek geçmeyin, bu istihdam, ihracat üreten bir alan” dedi.

KARACA: BU SERİ BİZİM İÇİN İMZA OLACAK

Zeugma Mozaiği motiflerini eserlerine desen olarak işlemekten dolayı gurur duyduklarını ifade eden Karaca CEO’su Fatih Karaca, “Karaca olarak kültürel mirasımızın ve tarihimizin zenginliğine sahip çıkmak, bu değerleri de evlerimize taşımak için çalışmalar yapıyoruz. Amacımız sadece ürün üretmek değil; buradaki hikâyeyi dünyanın farklı noktalarına taşımak. Gaziantep’in simgesi haline gelen ‘Çingene Kızı’ ve benzersiz mozaik desenleri, ülkemizin kültürel mirasının başında geliyor. Uzun ve detaylı çalışmalar sonucunda hem ‘Çingene Kızı’ figürünü hem de eşsiz mozaik desenlerinin bir kısmını tasarımlarımıza taşıdık. Bizim için imza olacak bu seriyi yine bize ilham veren bu atmosferde sunduğumuz için çok mutluyuz” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir