Bursa’da başkandan bez ve zam yorumu… Kullanmazsan olmaz ama alması bir dert

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, ailelerin bebek bezi ve mama almakta zorlandığını ifade ederek, piyasanın denetlenmesi ve KDV indirimiyle tüketicinin üzerindeki yükünün hafifletilmesi gerektiğini söyledi.

GÜLİN ÖZDEMİR / BURSADA BUGÜN/BURSA İGFA- Gıdadan giyime, akaryakıttan enerjiye, çocuk bezinden kadın hijyen ürünlerine kadar birçok kaleme zam gelmeye devam ediyor. Bursa’da da fiyat artışları vatandaşın alım gücünü düşürürken, çocuklu ailelerin en çok dert yandığı konulardan biri de bebek maması ve bez fiyatları.

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, bebek maması ve bez fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye genelinde fail fiyatlarla ilgili tüketicinin yoğun tepkisi olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, “Gıda ve akaryakıt başta olmak üzere diğer bütün ürünlerle ilgili fahiş fiyatlara halkın tepkisi büyük. Tepkilerin anne ve baba tarafından en üzücü yanı ise çocuklarına bir şey alamamak oluyor. Temel ihtiyaçları karşılayacak durumda olmayan aileler, çocuklarına bakamamanın üzüntüsünü yaşıyor. Bebek mamaları ve bebek bezleri son derece yüksek fiyatla satılıyor ve zam gelmeye devam ediyor.

Aile bütçeleri bunu karşılamaya yetmiyor. Bir anne ve babanın kendi çocuğuna bu şekilde sahip çıkamaması en büyük üzüntü kaynağıdır. Devletin kendi çocuklarına ve yaşlılarına sahip çıkmak gibi temel sorumluluğu var. Bütün yurttaşlara karşı sorumluluğu var ama özel anlamda yaşlısına ve çocuklarına sahip çıkmayan bir sosyal devlet düşünülemez. Bu nedenle çocuk bezi ve mamalarında KDV oranlarının en aza düşürülmesi konusunda ya da elektriğini ödeyemeyen aileler gibi çocuk bezi ve mamasını alamayan ailelere devletin bir desteğinin olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu bakımdan, bu temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak derecede alt gelir guruplarına sahip olan ailelere, yetkililerin sosyal devlet anlayışıyla sahip çıkması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“TÜKETİCİNİN ÜZERİNDEKİ YÜK KALKMALI”

Denetimin getirilmesi gerektiğini belirten Başkan Sıtkı Yılmaz, “Bebek bezi, bebek mamaları ve yetişkin bezleriyle ilgili girdi maliyetlerinin ötesinde bir durum varsa piyasa denetiminde ortaya çıkarılması lazım. Devletin denetleme sorumluluğu var. Piyasayı denetleyecek ve KDV indirimiyle tüketicinin üzerindeki yükü hafifletecek. Yetmiyorsa desteğe ihtiyacı olan ailelere yardım edecek. Mesela elektrik yardımı gibi, gıda yardımı gibi, çocuk bez ve mama yardımının da yapılması mümkündür” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir